Nowości wydawnicze

Patologia eurosieroctwa w Polsce

Patologia eurosieroctwa to sytuacja, gdy matka i ojciec pozostawiają w kraju dzieci bez opieki rodzicielskiej na dłuższy okres. W raporcie o eurosieroctwie z 2008 roku stwierdzono, że liczbę takich dzieci szacuje się w Polsce na ponad 150 tysięcy. Eurosieroctwo powoduje u dzieci zachowania zaliczane w literaturze psychologicznej i pedagogicznej do niedostosowania społecznego (np. zamykanie się w sobie czy nałogi - narkomanię, alkoholizm). Inne reakcje to zachowania demonstracyjne wrogie, agresja wobec nauczycieli, zastępczych opiekunów, kolegów w szkole. Telefony czy prezenty od migrujących rodziców, które bywają czasami coraz rzadsze, nie zastąpią codziennej obecności ojca lub matki. Celem tej książki jest przedstawienie psychospołecznych uwarunkowań zjawiska eurosieroctwa (przyczyn, złożoności problemu), a przede wszystkim skutków i możliwości leczenia tej patologii.

Nowości wydawnicze

Media audiowizualne

Tom Media audiowizualne. Podręcznik akademicki w pierwszej części zawiera artykuły pokazujące historyczne przemiany mediów audiowizualnych oraz specyfikę współczesnego dziennikarstwa i prawnych aspektów funkcjonowania przekazu medialnego. Teksty w drugiej części ukazują, jak media budują "obrazy w naszych głowach", wpływając na postrzeganie codzienności. Jakie związki łączą media z terroryzmem, a jakie - z polityką? Kim jest ekspert medialny? Jak w mediach mówi się o religii, rasizmie i ładzie społecznym, a co pozostaje w sferze tabu? Autorzy reprezentują rozmaite dziedziny i specjalności: od kulturoznawstwa, przez socjologię, medioznawstwo i filmoznawstwo, aż do prawa. Artykuły dają Czytelnikowi miejsce na własne refleksje i prowokują do dyskusji, w czym pomogą dołączone pytania i tematy do przemyślenia. Podręcznik przeznaczony dla studentów dziennikarstwa, kulturoznawstwa, politologii, socjologii, a także licealistów rozważających podjęcie takich studiów. Można go też polecić osobom zawodowo związanym z mediami (dziennikarze, producenci, redaktorzy), oraz wszystkim aktywnym i twórczym odbiorcom przekazów medialnych, którzy zdają sobie sprawę, że zawsze sprzedają nam one nie tylko informacje, ale także określoną ideologię.

Nowości wydawnicze

Pokonać wypalenie zawodowe

Dzisiejszym światem pracy rządzi stres - pracodawcy wymagają coraz większej wydajności, pracownikom brakuje poczucia bezpieczeństwa, coraz poważniejsze stają się problemy złego zarządzania, słabego przywództwa oraz niefunkcjonalnych zachowań w organizacji. Autorzy książki, eksperci w dziedzinie zapobiegania wypaleniu zawodowemu, prezentują skuteczny indywidualny plan działania mającego na celu poprawę relacji z pracą oraz pokonanie codziennego napięcia. Określenie osobistego kierunku zmian poprzedza analiza głównych obszarów, w których pojawiają się oznaki wypalenia.

Nowości wydawnicze

Pedagog wobec osoby chorego

Autorki dzięki temu, że pokazują antropologię osoby chorej i umierającej w różnych fazach jej życia i rozlicznych przypadkach cierpienia otwierają przed studentem pedagogiki nieznaną mu ani z wcześniejszej, ani z akademickiej edukacji perspektywę egzystencji utraconej nadziei i nieodgadnionego sensu. Pragną zwrócić studenta twarzą ku tej perspektywie, by oswoić go z myśleniem o trudności w pokonywaniu uzależnień i słabości, niemożności przezwyciężenia choroby nieuleczalnej czy wprost niemocy w obliczu nieuchronnej śmierci. Studentowi pedagogiki należy się ten wykład o osobie w jej nieszczęściu, po pierwsze dlatego, że taka jest jego jako opiekuna społecznego wobec osoby chorej powinność w myśl normy o bezinteresowności udzielanego dobra przez osobę dla osoby ale także i z tego powodu, iż studentowi ponowoczesnego hedonizmu usprawiedliwianego ideologią nadczłowieka wszechmocnego i niezniszczalnego i jedynie młodego oczywiście wytrąca się myśl etyczną o godności moralnej osoby słabej, niedołężnej, chorej czy po prostu starej. Zasługą wielką spółki autorskiej jest więc to, że myślenie o godności osoby człowieka chorego, słabowitego i umierającego może zostać studentowi przywrócone.

Nowości wydawnicze

Od pasji do frustracji. Modele psychologicznego funkcjonowania nauczycieli

Misją psychologii XXI wieku jest poprawianie dobrostanu wszystkich ludzi. Można o to zadbać także wśród nauczycieli. Ważny krok w tym szczytnym dziele to rozbudzenie w nich poszukiwania wiedzy o sobie. Świadomość siebie może im ułatwić kierowanie sobą i własnym rozwojem, gdyż pozwoli odkryć własne zasoby, ocenić poziom kompetencji, wykryć słabości, nad którymi można pracować. Niniejsza praca jest próbą przedstawienia rzeczywistego obrazu nauczycieli i postrzegania przez nich środowiska pracy. Składa się z siedmiu rozdziałów. Dwa pierwsze mają charakter teoretyczny, pozostałych pięć to rozdziały empiryczne.

Nowości wydawnicze

Patrząc na starość

Wśród bardzo licznych w ostatnich latach prac podejmujących problematykę starości odczuwa się brak kulturowego ujęcia tego zjawiska. Recenzowana praca wypełnia tę lukę. Jej przedmiotem jest starość w kulturze, różne kulturowe aspekty starości, ujęte z wielu punktów widzenia. Pracę charakteryzuje ujęcie wielowymiarowe, interdyscyplinarnie pokazujące starość ludzi starych i różne konstrukcje starości w społeczeństwie polskim. Niektóre teksty wychodzą poza polski lokalny kontekst i odnoszą się do szerszej perspektywy starości w kulturze współczesnej. Jest to więź praca potrzebna i aktualna, a do tego interesująca. [...] Szczególnie wysoko oceniam włączenie do książki o starości problematyki starości i starzenia się miejsc oraz przedmiotów. To bardzo dobry pomysł, dobrze oddaje kulturowy wymiar całej pracy. Właściwie dopiero biografie rzeczy pokazują kluczowy aspekt starości w świecie współczesnym, świecie tempa, przyspieszenia i zużywania się, tak rzeczy, jak i ludzi. Losy rzeczy rzucają nowe światło na miejsce starości i ludzi starych w kulturze współczesnej.

Nowości wydawnicze

Turystyka kwalifikowana

Wydawnictwo Turystyka kwalifikowana zgodnie z zamierzeniem Autora, powinno być pomocne studentom studiów turystycznych, działaczom społecznym organizacji formujących lub organizujących turystykę oraz turystom, którzy będą chcieli wzbogacić swoją wiedzę o tej formie rekreacji. Jeśli przyjąć, że turystyka jest jedyną formą ludzkiej aktywności, która zaspokaja poza miejscem stałego zamieszkania i pracy zarówno potrzeby informacyjno-poznawcze, jak i potrzeby rozwoju względnie odnowy sił psychicznych i fizycznych - to turystykę kwalifikowaną można uznać za kwintesencję turystyki. Nieprzypadkowo uważa się ją często za matkę turystyki w ogóle, a uprawiających turystykę kwalifikowaną określa "prawdziwymi turystami".

Nowości wydawnicze

Katyń. Zbrodnia i kłamstwo

Katyń. Zbrodnia i kłamstwo to najbardziej aktualna i wszechstronna praca na temat wymordowania w 1940 r. przez NKWD tysięcy polskich jeńców. Tadeusz Kisielewski z jednej strony przedstawia najwyższej wagi dokumenty archiwalne, z drugiej zaś doprowadza narrację niemal do chwili obecnej, ukazując bieżący stan sprawy na podstawie najnowszych odkryć i informacji prasowych. Prezentuje też wyniki własnych poszukiwań i z właściwym sobie politologicznym zacięciem rzadko omawiane międzynarodowe aspekty katyńskiego mordu. Jak podkreśla autor, zbrodnia i sprawa katyńska kryją jeszcze wiele tajemnic ta książka to dowód, że możemy się o niej dowiedzieć wiele nowego.

Nowości wydawnicze

Współczesne wyzwania pracy socjalnej

Książka jest adresowana głównie do: studentów kierunków przygotowujących do pracy w administracji samorządowej i w instytucjach pomocy społecznej, do pracowników socjalnych, opiekunów i wychowawców, pedagogów społecznych. Publikacja zawiera 15 tekstów traktujących o różnych aspektach i kontekstach pracy socjalnej. Znalazły się tutaj teksty o charakterze teoretycznym, a także empirycznym. W większości są to teksty przeglądowe, prezentujące ogólny stan wiedzy w odniesieniu do kolejno omawianych zagadnień. Autorzy są przedstawicielami m.in.: polityki społecznej, pedagogiki społecznej, psychologii. Całość opracowania jest wartościowa merytorycznie i metodycznie. Warto do niej sięgnąć, by zapoznać się z różnymi obszarami pracy socjalnej w Polsce.

Nowości wydawnicze

Europejskie prawo pracy

Autor szeroko omawia problematykę zatrudnienia i stosunków pracy. Przedstawia pojęcie, zakres, źródła i charakter europejskiego prawa pracy. Zwraca uwagę na kwestie swobody przepływu pracowników, ich równego traktowania, uprawnień, a także m.in. na zagadnienia informacji i konsultacji pracowników oraz europejskich rad zakładowych. Analiza przepisów, oparta na dokumentach angielskich, francuskich i niemieckich, została uzupełniona bogatym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i poglądami prezentowanymi w piśmiennictwie obcym i polskim. Książka może być pomocna przy wykładni tych przepisów, które zostały wydane w celu dostosowania prawa polskiego do prawa UE lub były wzorowane na tym prawie. Może ona być wykorzystywana jako podręcznik na studiach prawniczych, a także innych, zajmujących się prawem europejskim

Nowości wydawnicze

Patologie wśród dzieci i młodzieży. Leczenie i profilaktyka

Książka Stanisława Kozaka zatytułowana Patologie wśród dzieci i młodzieży. Leczenie i profilaktyka zawiera kompendium wiedzy o istocie oraz mechanizmach psychologicznych, społecznych i ekonomicznych zjawisk patologicznych. Patologie społeczne wpływają niekorzystnie na rozwój i zachowanie się dzieci i młodzieży, np. wzmożona agresja wśród dorosłych, młodzieży, a nawet wśród dzieci. Środki masowego komunikowania często ukazują tragiczne skutki przemocy w rodzinie, szkole, wojsku itp. Adresaci książki to szeroki krąg osób, zainteresowanych poznaniem patologicznych zjawisk w celu ich ograniczania lub wyeliminowania. Zrozumienie patologicznych zjawisk pozwoli pracownikom nauki wyznaczyć obszary, w których należy prowadzić pogłębione badania. Nauczycielom ułatwi rozwiązywanie problemów wychowawczych w przypadku wystąpienia zaburzeń zachowania u uczniów. Rodzicom pomoże (dzięki zamieszczonym testom) w rozpoznawaniu patologicznych zachowań u ich dzieci oraz w stosowaniu profilaktyki i leczenia. Młodzieży posłuży w pracy samowychowawczej - nauczy kontrolować siebie poprzez określenie zagrożeń dla rozwoju osobowości oraz ocenę możliwości popadania w stan uzależnienia.

Nowości wydawnicze

Pomiędzy teorią a praktyką

Książka poświęcona została problemowi pedagogiki, w tym także specjalnej, relacji teoria - praktyka. Literatura problemu wskazuje jednoznacznie, że teoria i praktyka powinny być ze sobą powiązane i wspierać się wzajemnie. Często brakuje jednak pomostu, czyli przekładu teorii na język praktyki, umiejętności zamiany twierdzeń ogólnych na czynności praktyczne, gotowych modeli wdrażania teorii do praktyki pedagogicznej. Zamieszczone w tomie artykuły podzielone zostały na pięć części: Pomiędzy teorią a praktyką - wielość problemów; Pedagog specjalny w nowych warunkach edukacyjnych; Osoby z niepełnosprawnością w kształceniu na poziomie wyższym; Osoby z niepełnosprawnością w społeczeństwie posttransformacyjnym; Edukacja i rewalidacja osób z różnymi typami niepełnosprawności - problemy wspólne i samoistne. Dotyczą one obszarów szczegółowych: problemu dystansu pomiędzy praktyką a teorią pedagogiczną, wdrażania teorii do praktyki pedagogicznej, otwartości pedagogiki specjalnej, kształcenia pedagogów specjalnych w nowych warunkach edukacyjnych, edukacji osób niepełnosprawnych w szkole przyszłości i na poziomie wyższym, nowych tendencji rewalidacji w subdyscyplinach pedagogiki specjalnej, społeczności osób niepełnosprawnych w społeczeństwie posttransfomacyjnym, rozwoju subdyscyplin pedagogiki specjalnej.

Nowości wydawnicze

Wybrane zagadnienia z psychologii klinicznej i osobowości. Problemy człowieka chorego

Autorzy zamieszczonych w tym tomie artykułów podejmują różne zagadnienia dotyczące zaburzeń określanych jako psychosomatyczne oraz problemów towarzyszących psychoterapii tych zaburzeń. Współcześnie uważa się, że czynnik psychogenny odgrywa większą lub mniejszą rolę właściwie w każdej chorobie, więc przyjmuje się wobec każdej z nich psychosomatyczne podejście. Część prac ma charakter teoretyczny, część - empiryczny, dotyczą one dzieci i młodzieży, u których wzajemne zależności psyche i soma są najbardziej zauważalne. Publikacja zainteresuje z pewnością psychologów, lekarzy i terapeutów oraz ukierunkuje dalsze badania na ten temat.

Nowości wydawnicze

Pedagogika społeczna. Dokonania-aktualności-perspektywy

Przygotowanie podręcznikowego opracowania z zakresu pedagogiki społecznej wychodzi naprzeciw społecznym potrzebom wynikającym ze zmiany społecznej. Stawiane są bowiem określone wymagania edukacyjne i profesjonalne, związane z przygotowaniem pedagogów społecznych w szkołach wyższych. Publikacja z całą pewnością dostarczy studentom niezbędnej wiedzy dla zrozumienia zasadniczych wartości wypływających z dotychczasowego dorobku pedagogiki społecznej, ukazując genezę i etapy jej rozwoju, a także umożliwi poznanie struktury procesów wychowawczych w warunkach zmiany społecznej, pozwala zapoznać się z przeglądem różnych teorii środowiskowych, klasyfikacją i komponentami środowiska wychowawczego, wykazując ich różne funkcje, umożliwia prześledzenie różnych form i możliwości rozwijania aktywności człowieka w różnych fazach jego życia, teoretyczne i praktyczne zapoznanie się z przykładami realizacji koncepcji integracyjnych, ukazuje metody i planowanie pracy środowiskowej, nowe wyzwania badawcze dla współczesnej pedagogiki społecznej. Ta forma podręcznika akademickiego odbiega od klasycznych ujęć podręcznikowych, dając szersze możliwości wykorzystanych w nim problemów i informacji.

Nowości wydawnicze

Pierwotna profilaktyka uzależnienia od alkoholu

Prezentowana praca nie pretenduje do miana podręcznika czy kompendium wiedzy na temat oddziaływań prewencyjnych. Rozważania oscylują głównie wokół pierwotnych oddziaływań profilaktycznych i uzależnienia od alkoholu, co ma szczególne uzasadnienie w polskich realiach. Jednak dla osób zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień zamieszczono w pracy bogatą propozycję literatury przedmiotu, zarówno polskiej, jak i anglojęzycznej oraz użyteczne adresy internetowe, pod którymi można uzyskać dodatkowe informacje i materiały.

Nowości wydawnicze

Prawo prasowe. Podręcznik

Pierwszy podręcznik obejmujący całość problematyki szeroko pojętego prawa prasowego w kontekście ram prawnych działalności dziennikarskiej i problematyki wolności prasy. Przedstawia również najnowsze unormowania prawa telekomunikacyjnego, radiofonii i telewizji, dostępu do informacji.Podręcznik przeznaczony jest dla studentów politologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Może być też przydatny dla studentów prawa oraz dla praktyków: wydawców, redaktorów, dziennikarzy, nadawców, służb informacyjnych w urzędach i instytucjach, rzeczników prasowych, a także przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych.

Nowości wydawnicze

Stres zawodowy w zawodach usług społecznych

Pojęcie stresu zrobiło karierę w XX wieku i wszystko wskazuje na to, że wiek XXI będzie jej ukoronowaniem. Dominujące dziś choroby, określane mianem cywilizacyjnych, mają swoje źródło właśnie w stresie związanym z nadmiernym tempem życia, przeciążeniem informacyjnym, skrajną rywalizacją. Książka Stres w zawodach usług społecznych. Źródła - Konsekwencje - Zapobieganie prezentuje ujęcie stresu jako transakcji zachodzącej między wymaganiami środowiska i rodzajem wykonywanej pracy zawodowej - z jednej strony, a zasobami osobistymi i społecznymi, jakimi człowiek dysponuje - z drugiej strony. Omówione w książce badania dotyczą 14 różnych zawodów zaliczanych do usług społecznych. Poziom stresogenności tych zawodów jest różny, zaś konsekwencje spostrzeganego stresu zawodowego, sprowadzające się głównie do skutków zdrowotnych i objawów zespołu wypalenia zawodowego, zależą od umiejętności sprostania wymaganiom miejsca pracy dzięki wykorzystaniu posiadanych zasobów, stosowaniu odpowiednich strategii zaradczych i doświadczanemu wsparciu społecznemu.

Nowości wydawnicze

Systemy elektronicznej bankowości

Niniejsza książka jest monografią wykorzystania nowoczesnych systemów informatycznych w bankowości. Traktuje o genezie, rozwoju i warunkach funkcjonowania usług bankowości elektronicznej, zawiera ich analizę z punktu widzenia zastosowania transakcji finansowych realizowanych w sieci oraz przedstawia instrumenty służące zarówno zapewnieniu odpowiedniego poziomu obsługi, jak i bezpieczeństwa operacji w sieci. Podstawową tezą pracy jest dowiedzenie nieuchronności rozwoju kompleksu usług finansowych świadczonych przez bankowość elektroniczną wspieraną najnowszymi technologiami informacyjnymi, zintegrowaną z bankowością tradycyjną. Teza ta wsparta jest hipotezami na temat trendów rozwoju bankowości elektronicznej oraz wynikami badań oceniających możliwości wykorzystania jej narzędzi przez banki i ich klientów.

Nowości wydawnicze

Poradnictwo krótkoterminowe: narracje i rozwiązania

Innowacyjna i bardzo praktyczna książka, która stanowi wprowadzenie do podejścia narracyjnego i ukierunkowanego na rozwiązania, w poradnictwie krótkoterminowym. Autorzy wskazują, jak możemy efektywnie prowadzić rozmowy nastawione na znalezienie tych wyjątków w naszym zyciu, w których tkwią zalążki rozwikłania trudności. Prezentowane podejście to bardzo elastyczny i skuteczny sposób zachęcania ludzi do wykorzystywania ich własnego potencjału dla dokonywania pozytywnych zmian, radzenia sobie z czymś, na co nie mamy wpływu, oraz kreowania swojego życia, a nawet tożsamości. To pozycja niezbędna dla wszystkich terapeutów zajmujących się poradnictwem, psychoterapią, pracą socjalną i innymi dziedzinami związanymi ze zdrowiem, zainteresowanych metodami terapii krótkoterminowej i kreatywnie pracujących z klientami.

Nowości wydawnicze

Praktyczna nauka pracy socjalnej

Praktyka zawodowa jest elementem decydującym o podjęciu pracy i znacząco wpływa na jej jakość i komfort. Autorzy, związani z różnymi instytucjami, łączą swe doświadczenia, by jej przebieg usprawnić. Książka wprowadza w niezbędną wiedzę o sposobach uczenia się; daje wskazówki dotyczące odpowiedniego zaplanowania praktyki - doboru instytucji, potrzeb studenta, jego obciążenia obowiązkami. Dzięki dołączonym scenariuszom praktyk, arkuszom ocen oraz wykazowi najczęstszych problemów wraz z propozycjami rozwiązań pozwala opiekunowi w klarowny sposób nauczać, nadzorować i oceniać pracę podopiecznego. Kompleksowe podejście sprawia, że publikacja jest użyteczna dla każdej osoby chcącej w sposób metodyczny uzupełnić swoje kwalifikacje pracownika socjalnego.

Nowości wydawnicze

Socjologia pracy socjalnej

Książka dzieli się na dwie zasadnicze części: pierwsza - dla osób chcących mieć szersze spojrzenie na swą działalność, z pewnym przygotowaniem socjologicznym - pozwalająca na lepsze zrozumienie wpływu czynników społecznych, kulturowych, ekonomicznych na pracę socjalną; druga - analizująca konkretne problemy, m.in. przemoc wobec dzieci, pomoc środowiskową, skuteczność pracy kuratorów sądowych, liczebność podopiecznych w domach opieki. Pozycja w doskonały sposób wykazuje przydatność socjologii pracy socjalnej w radzeniu sobie z trudnościami.

Nowości wydawnicze

Konstruowanie wiedzy w szkole

W prezentowanej pracy autorka podjęła próbę analizy praktyki szkolnej z punktu widzenia zdolności szkoły do rezygnacji z przekazywania wiedzy uznanej za jedyną poprawną na rzecz tworzenia warunków do aktywnego konstruowania znaczeń przez uczniów szkoły podstawowej w drodze ich negocjowania, konfrontowania i określania w nowych perspektywach i kontekstach.

Nowości wydawnicze

Podstawy zarządzania nowoczesną organizacją

Tylko człowiek nie poprzestaje na akceptacji (lub odrzuceniu) warunków, w jakich musi się w określony sposób zachować - i tylko on zadaje pytanie: dlaczego? To pytanie stanowi nić przewodnią książki. Układ opracowania zawarto w schemacie: racjonalny dobór zasobów służących zaspokajaniu aktualnych i przewidywanych potrzeb, wykorzystanie i wzbogacanie dorobku materialnego i duchowego poprzednich pokoleń, szukanie nie tylko modus viveni (sposobu postępowania opartego na chwilowym kompromisie), ale przede wszystkim szukanie modus operandi, sposobu działania, który pozwala na rozstrzyganie zasadniczych, a nieuniknionych sporów i wreszcie, świadomość, że wszelkie zachowania w ramach każdej z tych sfer przebiegają w niezmiennej, ponadczasowej przestrzeni etycznej.

Nowości wydawnicze

Powodzenie edukacyjne uczniów niepełnosprawnych kształconych w systemie integracyjnym

Książka jest pierwszą monografią w polskim piśmiennictwie z zakresu pedagogiki specjalnej i ogólnej oraz psychologii rehabilitacyjnej, która w tak całościowy i kompetentny sposób ukazuje edukacyjne osiągnięcia dzieci niepełnosprawnych uczących się w klasach integracyjnych oraz ich indywidualne, rodzinne i szkole uwarunkowania. Monografia ta zawiera niezwykłe bogactwo treści odnoszących się do psychospołecznego rozwoju dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych, realizacji przez nie roli ucznia, percepcji i oceny kształcenia włączającego przez same dzieci, ich rodziców i nauczycieli. Książka ta będzie przydatna w pracy pedagogów, psychologów i innych osób związanych z organizacją szkolnictwa w Polsce, wzbudzi zainteresowanie rodziców i dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy są przecież niekwestionowanymi ekspertami z perspektywy doświadczeń osobistych. Będzie stanowić ważną pozycję w lekturach studentów kierunków humanistycznych, zwłaszcza pedagogicznych, psychologicznych i socjologicznych.

Nowości wydawnicze

Praca socjalna w środowisku zamieszkania

Jedna z nielicznych książek pozwalających poznać ewolucję środowiskowej pomocy społecznej i ukazujących środowisko zamieszkania jako punkt zainteresowań socjologii i polityki społecznej. Niewątpliwym walorem jest także zwrócenie uwagi na środowisko zamieszkania jako główny obszar działania pracownika socjalnego nie tylko w kierunku rozwiązywania istniejących problemów lecz także wykorzystanie potencjalnych rezerw społecznych w celu profilaktyki niekorzystnych zjawisk

Nowości wydawnicze

Podręcznik teorii dla nauczycieli praktyki w pracy socjalnej

Znajomość psychologii jest jednym z najistotniejszych warunków powodzenia interwencji pracownika socjalnego. Książka, adresowana nie tylko do specjalistów w zakresie metodyki pracy socjalnej, pozwala na zapoznanie się z wiedzą dotyczącą zastosowania psychologicznych modeli ludzkiego zachowania w praktyce. Praca jest napisana bardzo ciekawie, szereg zamieszczonych w niej ćwiczeń można wykorzystać w pracy z uczniami i studentami inspirując ich do głębszych studiów.

Nowości wydawnicze

Narodowe cechy kultury organizacyjnej w biznesie

Książka jest pierwszym w polskiej literaturze przedmiotu kompendium wiedzy odnoszącym się do wpływu cech narodowych i charakteru narodowego na kształt kultury organizacyjnej wielkich międzynarodowych korporacji, a także małych i średnich przedsiębiorstw. Oryginalna koncepcja badawcza ujmowania takich podstawowych pojęć jak: cechy narodowe, kultura organizacyjna, biznes, została zastosowana do analiz szczegółowych funkcjonowania biznesu w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Poświęcono również uwagę kulturze organizacyjnej biznesu w społeczności Żydów i Arabów. Jest to podręcznik akademicki, zawierający liczne zestawienia i tabele, indeks rzeczowy, słownik trudniejszych terminów oraz bogatą bibliografię. W związku z coraz szerszym zakresem kontaktów gospodarczych Polski z globalizującą się gospodarką światową, wiedza zawarta w tej książce może ułatwić prowadzenie negocjacji, zawieranie umów i nawiązywanie obustronnie korzystnych relacji międzynarodowych.

Nowości wydawnicze

Praca kluczem polityki społecznej

Refleksja naukowa nad wielowymiarowym charakterem ludzkiej pracy, uwzględniająca polskie realia, prowadzi do zgodnej opinii, że podstawowym wyzwaniem dla polityki społecznej w trudnym obecnie okresie przeobrażeń społecznych i gospodarczych jest kwestia bezrobocia. Dla jej rozwiązania konieczny jest dialog społeczny, podjęty w duchu encykliki Jana Pawła II Laborem exercens. Autorzy wyrażają nadzieję, że opublikowane tutaj materiały posympozjalne przyczynią się do ożywienia wrażliwości społecznej, sprzyjającej procesowi kształtowania "społeczeństwa godnej pracy i godnej płacy". Bardzo ważne są działania praktyczne - priorytetem jest jak najszybsze utworzenie co najmniej jednego miliona nowych miejsc pracy. Oby zaprezentowany wysiłek badawczy, podejmowany w świetle papieskiego przesłania o ludzkiej pracy - postrzeganej jako klucz do rozwiązania całej kwestii społecznej - przysłużył się do przezwyciężenia wciąż panującego nieładu socjalnego!

Nowości wydawnicze

Podstawy bankowości

Podstawy bankowości to aktualne kompendium wiedzy nt. zasad funkcjonowania i form działalności banku komercyjnego na rozwijającym się rynku finansowym. Książka kompleksowo i przystępnie przedstawia podstawowe informacje dotyczące szeroko ujętej działalności banku oraz wskazuje na praktyczne możliwości korzystania z jego usług. Dzięki temu może być wykorzystana nie tylko przez studentów kierunków ekonomicznych, ale także przez praktyków gospodarczych oraz klientów banków. Może również stanowić pomoc dla pracowników bankowych, pragnących uzupełnić wiedzę z zakresu zasad funkcjonowania banku.

Nowości wydawnicze

Podstawy wychowania moralnego

Autor książki podejmuje dyskusję o miejscu wychowania moralnego w całokształcie procesów wychowawczych. W dyskusji tej sugeruje potrzebę poszukiwania odpowiedzi na pytanie o to, czy wychowanie moralne jest tylko jedną z wielu dziedzin wychowania, czy raczej stanowi fundament, wspólny mianownik do różnych dziedzin wychowania. Twierdzi też, że od udzielonych na to pytanie odpowiedzi w dużej mierze zależy ustalenie celu i zadań stawianych przed wychowaniem moralnym. W tym kontekście stawia kolejne pytanie o to, czy wystarczające jest dla wychowania moralnego osiąganie samych pożądanych postaw moralnych, czy raczej należy iść dalej i dążyć do nabycia przez wychowanka ich uzasadnienia. Te pozornie oczywiste kwestie prowadzą w rzeczywistości do fundamentalnej odpowiedzi na pytanie o całokształt procesów wychowawczych. Zdaniem autora owocem tych procesów winno być ukształtowane sumienie wychowanka, które nie tylko uczy go zajmować określone postawy i zachowania, ale też dostarcza wykładni postępowania oraz przywołuje normy, których przestrzeganie pozwala osiągnąć ostateczny cel wychowania: wychowanie człowieka sumienia.

Nowości wydawnicze

Magiczny świat Władcy Pierścieni

Dlaczego hobbici mieszkają w norach? Jak Tolkien wymyślał imiona swoich postaci? Czemu krasnoludy i elfy nie znoszą się nawzajem? Jak kraina była pierwowzorem Śródziemia? Ilustrowany przewodnik Davida Colberta po świecie Tolkienowskiej wyobraźni odpowiada na niemal wszystkie pytania, jakie mogliby zadać jego miłośnicy. Autor wskazuje mity, legendy i wierzenia, a także fakty z biografii pisarza, które stały się inspiracją dla jednej z największych epickich opowieści w dziejach literatury, odkrywając tajemnice równie fascynujące jak te, które podczas swoich wędrówek poznawali Bilbo i Frodo. Tropem fińskiej Kalewali i celtyckich mitów, Szekspira i legend arturiańskich, bajek, eposów i pieśni wyruszamy na wyprawę do samego serca Władcy Pierścieni

Nowości wydawnicze

Druga smuta

Publikacja ta przedstawia Rosję, największe obszarowo państwo świata, dominujące na kontynencie euroazjatyckim, które wzbudza powszechne zainteresowanie. Ostatnie dwudziestolecie wyraźnie wyodrębnia się tak spośród tysiącletnich dziejów, jak i dwudziestowiecznej historii Rosji. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, który był szczególną formą budowanego przez stulecia imperium, Rosja koncentruje się rozbudowie swej tożsamości państwowej na olbrzymim terytorium. Olbrzymie są również problemy, które przychodzi jej rozwiązywać, a zwłaszcza kwestie modelu władzy czy modelu ustroju. Okres ten nie jest jeszcze historycznie zamknięty, stąd cezurą końcową jest wyraźnie teraźniejszość.

Nowości wydawnicze

Kim są rodzice adopcyjni?...

Adopcja, w myśl współczesnego prawa, ma służyć dobru dziecka. Powodzenie tak rozumianej adopcji zależy głównie od tego, kim są przyszli rodzice adopcyjni i jakie są ich motywy adopcji dziecka. Publikacja adresowana jest przede wszystkim do psychologów, pedagogów i prawników zajmujących się adopcją w praktyce, ale może być także przydatna dla przyszłych rodziców adopcyjnych oraz innych osób zainteresowanych problemami adopcji. Część teoretyczna pracy zawiera wiele interesujących informacji o historii adopcji i procedurach adopcyjnych obowiązujących w różnych okresach historycznych. W części empirycznej przedstawiono rezultaty badań kandydatów na rodziców adopcyjnych charakteryzujące ich pod względem typowych cech osobowości, ujawnianych preferencji i obaw wobec przyszłego dziecka, motywów adopcji oraz funkcjonowania ich związku małżeńskiego. Mogą one być pomocne w ustaleniu przedmiotu i zakresu oceny kandydatów na rodziców adopcyjnych, a przede wszystkim w przygotowaniu do pełnienia roli rodzica adopcyjnego.

Nowości wydawnicze

Bankowość internetowa

Bankowość internetowa jest zjawiskiem fascynującym łączącym świat finansów, nowych technologii i nowoczesnych usług. Książka Tomasza Koźlińskiego stanowi jedno z nielicznych opracowań, tak krajowych, jak i zagranicznych, dotyczących tej problematyki. W pracy wykorzystano analizę najnowszych krajowych i zagranicznych źródeł informacji o bankowości internetowej. Autor począwszy od zaprezentowania pojęć związanych z bankowością internetową, przedstawia ofertę bankowości internetowej i prowadzi Czytelnika do zagadnień bardziej złożonych, ale i bardzo ważnych, jakim są zasady bezpiecznych transakcji w Internecie czy idea podpisu elektronicznego. Przystępny sposób przekazania treści i bogata zawartość faktograficzna czyni pracę atrakcyjną i przydatną dla szerokiego kręgu odbiorców.

Nowości wydawnicze

Działania Unii Europejskiej na rzecz kultury i turystyki kulturowej

Udostępnione czytelnikom opracowanie jest pierwszą w Polsce analizą koncepcji i działań zarówno Wspólnoty Europejskiej, jak i Unii Europejskiej na rzecz nie tylko turystyki kulturowej oraz turyzmu, ale także kultury i kulturoznawstwa na terytoriach Państw Stron obydwu Organizacji. Analizę oparto na zasadach ogólnych redagowania tekstów wspólnotowego dorobku prawnego, co pozwoliło autorowi na formułowanie ocen niezależnych od opinii funkcjonariuszy resortów ds. kultury i gospodarki.

Nowości wydawnicze

Bankowość detaliczna

Książka umożliwia zapoznanie się z problemami bankowości detalicznej zarówno od strony klienta, jak i banku, który musi dostosować swoją ofertę do nowych warunków ekonomicznych. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej pojawiły się zróżnicowane możliwości wspomagania rozwoju sektora MSP, a zatem nowe wyzwania dla sektora bankowego. Publikacja zawiera:

  • przystępne ujęcie zagadnień dotyczących kredytowania MSP,
  • omówienie możliwości rozwoju bankowości detalicznej w Polsce i oferowania nowych usług przez banki, z uwzględnieniem programów Unii Europejskiej związanych z finansowaniem małych i średnich przedsiębiorstw,
  • informacje dotyczące ogólnych warunków umów bankowych i nadzoru bankowego.
Nowości wydawnicze

Dar uczenia się

Dar uczenia się jest kontynuacją i poszerzeniem przełomowego Daru dysleksji tych samych autorów. Obok już znanych metod prezentuje nowe, mające zastosowanie w korelacji wielu zaburzeń uczenia się. Poza problemem dysleksji odnosi się do: ADD, ADHD, kłopotów z matematyką, kłopotów z pisaniem odręcznym. Swoje sprawdzone techniki autorzy prezentują w sposób na tyle przystępny, że każdy nauczyciel, rodzic, terapeuta czy sama osoba mająca trudności w uczeniu się może je z powodzeniem zastosować i dzięki temu przyjąć swój dar i uczyć z radością.

Nowości wydawnicze

Działanie w kształceniu i pracy socjalnej

Książkę cechuje zamysł skonstruowania zarysów pojęciowych odnoszących się do świata działania. Punktem odniesień autora jest dziedzina edukacji, a szczególnie sfera kształcenia dorosłych. W szczególności poddano analizie następujące zagadnienia:

  • problem kultury edukacyjnej i jej ewolucje w odniesieniu do innych kultur, w które jest wpisana, np. kultury organizacji ekonomicznej i społecznej;
  • podstawowe pojęcia, stosowane w dziedzinie kształcenia i pracy socjalnej, umiejscowione precyzyjnie w wymienionych kulturach;
  • problem aktywności mentalnych i dyskursywnych, towarzyszących działaniom i powiązanych z nimi;
  • problem samej aktywności badawczej, postrzeganej jako organizacja działań, intencjonalnie ukierunkowanych na tworzenie wiedzy.
Nowości wydawnicze

Ja i grupa

Publikacja ta zawiera zestaw zabaw i gier, które pomagają stworzyć przyjazny klimat w grupie, rozwijają umiejętności społeczne i kreatywność uczestników. Można zestawiać je w dowolny sposób zależnie od wielkości grupy i inwencji prowadzącego. Książka dotyka ważnego obszaru: jak będąc gimnazjalistą czuć się kimś wyjątkowym, ważnym, mieć własne zdanie, ale jednocześnie należeć do jakiejś grupy rówieśniczej, dzielić się pomysłami, pracować w zespole. Publikacja przyda się nauczycielom i wychowawcom w prowadzeniu zajęć uczących budowania dobrych relacji z innymi ludźmi.

Nowości wydawnicze

Komunikacja społeczna a wartości w edukacji. Nowe znaczenie i sytuacje

Komunikowanie społeczne, interpersonalne, masowe i organizacyjne jest jednym z ważniejszych współczesnych wątków w naukach humanistycznych. Analizy tematyki, pozycji indywidualnych i relacji są ciągle niejasne w poszukiwaniu odpowiedzi na proste pytanie: dlaczego jest tak wiele nieporozumień w kontaktach ludzi, grup, organizacji i społeczeństw? Publikacja ta podejmuje takie właśnie wątki, może być więc traktowana jako znaczący wkład w ogólny dyskurs intelektualny świata humanistów. A do tego jest to zaskakująco dobry zestaw tekstów i bardzo wartościowa lektura.

Nowości wydawnicze