Historia
Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa w Łańcucie powstała 28 kwietnia 1954 r. z inicjatywy PBW w Rzeszowie. Pierwszą kierowniczką była Janina Warzylek; po niej stanowisko to objęły: Franciszka Reizer, Katarzyna Hepnar, Jadwiga Lencznarowicz, Elżbieta Gdula, Krystyna Skoczylas oraz Danuta Kolek, pełniąca tę funkcję do dnia dzisiejszego.
Od poczatku swego istnienia Biblioteka Pedagogiczna w Łańcucie zajmowała ważne miejsce w życiu oswiatowym i kulturalnym miasta. Zasięgiem swego działania objęła cały powiat łańcucki: miasto i gminę Łańcut oraz gminy: Białobrzegi, Czarna, Markowa, Rakszawa, Żołynia.
Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa przez pierwsze 5 lat była filią PBW w Rzeszowie i objęta była jej budżetem. Organem prowadzącym było w tym czasie Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie. Od roku 1959 Bibliotekę przejął Inspektorat Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, który prowadził ją przez 17 lat. Od roku 1976 Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa przekształcona została w filię PBW w Rzeszowie i przez 16 lat prowadzona była przez Miejski Zespół Ekonomiczno- Administracyjny Szkół w Łańcucie, który został rozwiązany w 1992 r. Majatek Filii w Łańcucie przekazano PBW w Rzeszowie, która prowadzi ją po dzień dzisiejszy.
Od 1 stycznia 1999 r. organem prowadzacym wszystkie biblioteki pedagogiczne w Polsce stały się samorządy wojewódzkie, zaś organem sprawującym nadzór pedagogiczny pozostały kuratoria oświaty. Tak więc organem prowadzącym dla PBW i Filii stał się Podkarpacki Urzad Marszałkowski, a nadzorującym- Podkarpackie Kuratorium Oswiaty.
W okresie pięćdziesięcioletnich dziejów Biblioteka Pedagogiczna w Łańcucie borykała się z trudnosciami lokalowymi i finansowymi. W latach 1954- 1979 przeprowadzała się pięciokrotnie, aby ostatecznie zadomowić się w zabytkowym budynku przy ul. Danielewicza 8. Budynek jest własnością Urzędu Miasta i dzięki przychylnosci Burmistrza Miasta Łańcuta Jerzego Szczygła w latach 1994 - 2004 Biblioteka skorzystała z wielu ulg finansowych - m.in. zwolnienie z czynszu.
Na koszt miasta przeprowadzono również liczne remonty zabytkowej siedziby Biblioteki, z których najbardziej kosztowny był generalny remont elewacji zewnętrznej. Z inicjatywy kierownika Filii Danuty Kolek w latach 1989- 2004 przeprowadzono również szereg remontów finansowanych przez użytkownika lokalu.
Jesienią 2003 r. Podkarpacki Urzad Marszałkowski poszukiwał sprzymierzeńców wsród samorzadów terytorialnych do partycypowania w kosztach utrzymania wszystkich filii podkarpackich bibliotek pedagogicznych. Na tę propozycję pozytywnie odpowiedział Burmistrz Miasta Jerzy Szczygieł, wyrażajac zgodę na dalsze obniżenie kosztów utrzymania lokalu.